Bolesti usta
Pokušaćemo se osvrnuti na neke od najčešćih bolesti usta koje nas mogu snaći.
Pod nazivom u svakodnevnom govoru – žvale - stomatitis angularis podrazumjevamo oboljenje uglova usnica. Kutovi usnica često vlažni zbog otjecanja sline podložni su upalnim promjenama. Kako se znamo dirati prljavim prstima, čašom ili eventualno već upotrebljavanom maramicom nasele se razne bakterije- streptokok i stafilokok- i gljivice. Bolest se brzo razvije,a lako se prenese i drugim osobama. Manifestira se vidljivim crvenilom i raspuklinama, koje su bolne, a daljnjim vlaženjem slinom se pogoršavaju.Kako pri govoru se uglovi razvlače pukotina nerijetko i krvari, nakon čega se stvaraju kraste i opet sve iz početka. Uzroci tome su nedostatak vitamina B2, zatim nedostatak stražnjih zuba, spušteni zagriz, razne traume, zatim neprestalni govor i često vlaženje jezikom.
Liječenje treba prepustiti stomatologu, a sami poboljšati higijenu i čistoću kao i poraditi na uklanjanju nepodesnih navika.
Virusno oboljenje koje čeka pritajeno svaki pogodan trenutak da bukne je herpes simplex.
Nespecifični podražaj poput pretjeranog sunčanja, velikih napora, stresa, uzbuđenja, sreće, žalosti, oslabljenog imuniteta nakon preboljene bolesti može aktivirati virus. Najčešće se pojavi na usnici u obliku skupine mjehurića. Prije nego bukne peče, svrbi i lagano boli mjesto na kojem će izbiti. Liječenje prepustiti stomatologu i liječniku . Paziti da se ne prenese na neko drugo mjesto na tijelu.
Jedno od čestih oboljenja su afte. Dovode se u vezu sa padom imuniteta, stresom i napetosti. Crvenilo i bol su prvi znakovi koje možemo uočiti. Javljaju se na desnima u usnoj šupljini, pod jezikom, na rubovima jezika. Terapija se treba prepustiti stomatologu.
Suha usta poja koja se javlja zbog slabog dotoka sline, a to je posljedica nekih bolesti cijelog organizma, zatim nedostatnog unosa tekućine u organizam, popratna pojava uzimanja lijekova, itd. Osim suhoće osjeća se žarenje i peckanje. Takva sluznica je uz to ranjivija i podložnija za naseljavanje mikroorganizama. Liječenje obavezno kod stomatologa i liječnika.
Loš zadah je nešto što smo vjerojatno svi ponekad iskusili od malih do odraslih . Uz probleme sa zubima, zubnim mesom, uzrok mogu biti i naslage na jeziku, sinusi, želudac i dr.
Jedno od čestih općih oboljenja sa reperkusijama u ustima je dijabetes. Kako pogađa sve dobne skupine moramo imati na umu da zahtijeva veliku brigu o usnoj šupljini.Slina bolesnika ima povećanu razinu glukoze i kiselu reakciju, a u kiseloj slini se lakše razvijaju gljivice – C andida albicans – koja izaziva crvenilo i bjeličaste naslage u usnoj šupljini.
Kako je otpornost cijelog organizma smanjena bakterije lako izazivaju upale. Gingivitis i parodontitis su česte popratne pojave kod dijabetičara. Redovite kontrole i liječenja kod stomatologa su neophodne uz liječenje osnovne bolesti kod specijaliste dijabetologa.
Nesmijemo zaboraviti niti AIDS koji uzrokuje HIV – Human Immunodeficiency Virus-.
Prenosi se sa zaraženog čovjeka krvlju i seksualnim kontaktom, sa majke na dijete. Od trenutka zaraze virusom do pojave antitijela prođu minimalno tri mjeseca, a ponekad godina dana. Virus ima sposobnost mirovanja dvije do tri godine , a može čak i do deset godina do pojave znaka bolesti. Promjene se odražavaju u usnoj šupljini jer organizam ima smanjeni broj limfocita – obrambenih stanica- pa se nemože boriti sa silnim gljivicama i bakterijama.
Vlasasta leukoplakija, soor, ulceronekrotični gingivitis, parodontitis , kaposijev sarkom samo su neke od promjena zahvaćene sluznice usne šupljine. Prisutnost HIV-a dokazana je osim u krvi i u slini, suzama, majčinom mlijeku, spermi , vaginalnom sekretu. Zaraziti se može preko krvi i seksualnim putem. Virus se slinom ne prenosi , to se može desiti samo iznimno, barem prema onome što znamo.
Naravno uz opće liječenje i liječenje kod stomatologa olakšava život takvim pacijentima.
Ukratko od relativno bezazlenih promjena suočavamo se i sa vrlo teškim promjenama usne šupljine što nam daje do znanja da ništa ne prepustimo slučaju i ne zanemarimo.